Planujesz kredyt gotówkowy? Sprawdź swoją wiedzę!
0 Comment 155505

Planujesz kredyt gotówkowy? Sprawdź swoją wiedzę!

Finanse, Nieruchomości
[REKLAMA]

Kredyty gotówkowe cieszą się dużą popularnością, natomiast wiedza na ich temat nadal nie jest wystarczająca. Tymczasem jedynie znając wszystkie podstawowe pojęcia oraz potrafiąc porównać ważne parametry poszczególnych ofert, możesz wybrać kredyt odpowiadający potrzebom, a jednocześnie w pełni bezpieczny dla Twojego domowego budżetu. Sprawdź, czy znasz najważniejsze informacje na temat tej formy pożyczki.

Czy kredyt gotówkowy jest kredytem konsumenckim?

Warto na początku uporządkować podstawowe pojęcia i zaznaczyć, że często myli się „kredyt konsumencki” z „kredytem konsumpcyjnym”.

Kredyt konsumencki to każdy kredyt udzielony osobie fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej. Nie oznacza to, że właściciele małych firm nie mogą go zaciągnąć, muszą jednak w odpowiedni sposób oddzielić wydatki prywatne od firmowych i wszystko odpowiednio zaksięgować.

Kredyt konsumpcyjny jest natomiast kredytem gotówkowym przeznaczonym na dowolny cel.

Oznacz to zatem, że wiele kredytów gotówkowych to kredyty konsumenckie. Jeśli jednak ktoś bierze kredyt gotówkowy na firmę, nie można go tak nazwać.

Czy kredyt gotówkowy jest na dowolny cel?

Jak już wspomniano wyżej, na dowolny cel można przeznaczyć kredyt konsumpcyjny. Warto dodać, że nie jest to ściśle regulowana kategoria, a raczej rodzaj produktu.

Natomiast kredyt gotówkowy może być także przeznaczony na zakup konkretnej rzeczy np. samochodu. Będzie to wtedy kredyt samochodowy, nie kredyt konsumpcyjny.

Szczególnym rodzajem pożyczki są kredyty gotówkowe ratalne. W tej sytuacji kupujemy w sklepie np. sprzęt elektroniczny, płacąc w ratach. Cel zakupu jest tu ściśle określony.

Na które oprocentowanie trzeba zwracać uwagę?

Zdecydowanie kluczowe jest oprocentowanie rzeczywiste. Porównując kredyty gotówkowe, zwracamy więc uwagę na RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (porównaj kredyty gotówkowe). To właśnie ona zawiera wszystkie dodatkowe opłaty np. prowizje oraz ubezpieczenie, ma więc wpływ na całkowity koszt kredytu oraz wysokość miesięcznej raty.

Podawane często w reklamach oprocentowanie nominalne (stawka WIBOR plus marża banku) nie jest miarodajne. Jest dość niskie, ponieważ jego górna granica jest ograniczona prawnie. Banki jednak chcą zrekompensować sobie niższa marżę dodatkowymi opłatami, które czasem są naprawdę wysokie.

Czy muszę wykupić ubezpieczenie?

Wiele osób jest przekonanych, że wykupienie ubezpieczenia kredytu jest koniecznością. Tymczasem w większości przypadków wcale nie musimy tego robić. Czy to oznacza, że zawsze warto z niego zrezygnować? Niekoniecznie. Może być ono odpowiednim zabezpieczeniem, zwłaszcza w przypadku wyższych kwot kredytowania.

Zawsze warto jednak porównać koszt ubezpieczenia w kilku różnych bankach. Istotny jest również jego zakres — różnice tutaj są naprawdę duże. Czy ubezpieczenie chroni nas w przypadku utraty pracy lub utraty zdrowia? Jak zdefiniowana jest „utrata pracy”? Dobrze jest wczytać się w te szczegóły, które w razie kryzysu mogą mieć kluczowe znaczenie.

Dodaj komentarz

Back to Top