
Monety lokacyjne wytwarzane na różnych kontynentach
Finanse 13 grudnia 2022,Nie da się ukryć, że ponad pięć dekad, to czas absolutnie wystarczający, by na rynku numizmatów bulionowych pojawiły się serie, które cieszą się sporą rozpoznawalnością. Co warto podkreślić, to fakt, że wytwarza się w naprawdę wielu częściach świata.
Dla nas, najbliższa będzie oczywiście Europa. Pierwszą serią monet przeznaczonych do celów lokacyjnych, która wywodzi się właśnie ze Starego Kontynentu jest Britannia. Jak może sugerować już sama nazwa, produkuje się ją w Wielkiej Brytanii. Zresztą tamtejsza mennica, jest jedną z najbardziej znanych, jeśli chodzi o tego typu miejsca. Dość powiedzieć, że funkcjonuje ona już od czasów średniowiecznych. W przypadku omawianej tu serii, jej rynkowa inauguracja nastąpiła w 1987 roku. Pierwotnie klientom dostarczane były jedynie numizmaty wykonane ze złota. W późniejszych latach, oferowany klientom wachlarz, został istotnie powiększony. I tak na chwilę obecną, numizmaty wykonywane są również ze srebra oraz platyny. Wiodącym motywem, któremu seria zawdzięcza również swą nawę, jest personifikacja ludów nad Tamizą. Pochodzi ona z czasów Imperium Rzymskiego. Jest nią wojowniczka. W jednej z rąk, trzyma ona trójząb. Całość, wykonano z dbałością o detale. To o tyle istotne, że podnosi to potencjał kolekcjonerski. Ten, jest zresztą i tak już niemały. Ciekawą kwestią jest ta, związana z największym nominałem w ramach serii. Jest to bowiem nie jedna, jak w wielu innych przypadkach, lecz aż pięć trojańskich uncji kruszcu. Taka ilość sprawia, że zysk może być naprawdę pokaźny. Nawet jeśli początkowy wydatek również nie będzie należał do najmniejszych.
Rok wcześniej niż monety brytyjskie, swój rynkowy debiut zaliczyła seria Gold Nugget. Tutaj na początku wypadałoby wyjaśnić chyba pewną nieścisłość. Polega ona na tym, że obecnie na monetach nie widnieje samorodek złota, lecz kangur. Pierwszy z wymienionych tu motywów, utrzymał się w sumie przez trzy lata. Później zamieniono go na kangury. Tak zostało do dziś, a są to już 23 lata. Co ważne, wspomniany grawer popularnego gatunku torbaczy, nigdy nie jest identyczny, z produkowanym w ramach poprzedniej partii. Ta swoista unikatowość także sprawia, że seria staje się pożądana pośród numizmatyków. Dodajmy, że na popularność edycji emitowanej na Antypodach, wpływ może mieć także fakt, że jeden z egzemplarzy, jest rekordzistą Guinnessa pod względem wagi, jaką osiągnęła moneta. Waży ona bowiem aż tonę.
Kończąc już powoli ten tekst, nie sposób nie wspomnieć o serii, która dała początek całemu rynkowi monet bulionowych. Mowa tu o produkowanym od 1967 roku Krugerrandzie. Jego wytwarzaniem, zajmuje się uznane przedsiębiorstwo Rand Refinery. Tutaj jednak, największym nominałem, jaki jest dostępny w regularnej sprzedaży, jest właśnie jedna uncja trojańska. Wiodącym motywem koncepcji stylistycznej, jest postać Paula Krugera, jednej z głównych postaci tak zwanych wojen burskich.
Monety bulionowe dostępne od ręki w sieci salonów Tavex – kantor Lublin
Firma Tavex, w swojej ofercie posiada bogatą ofertę złota inwestycyjnego i walut. Nie tylko zakupimy tu od ręki złote monety, całą serię sztabek złota, ale także możemy wymienić waluty z najbardziej egzotycznych zakątków świata. Będąc w tych rejonach Polski, warto odwiedzić jeden z salonów – kantor Lublin, w którym na żywo można zapoznać się z całą gamą złotych produktów od ręki.
Dodaj komentarz