Kiedy należy zastrzec kartę płatniczą?
0 Comment 27472

Kiedy należy zastrzec kartę płatniczą?

Finanse, Poradnik

Nawet jeśli przestrzegamy na co dzień wszystkich środków ostrożności, każdemu z nas może przytrafić się utrata karty płatniczej – jej zgubienie, kradzież czy przechwycenie danych. W takich sytuacjach najważniejsze jest, by zachować spokój, zdrowy rozsądek i jak najszybciej zastrzec kartę. Może to nas uchronić przed przykrymi konsekwencjami.

Z tekstu dowiesz się:

  • w jakich sytuacjach należy zastrzec kartę płatniczą,
  • dlaczego zastrzeganie kart jest tak istotne,
  • jak działa system zastrzegania kart Zastrzegam.pl.

Wszyscy wiemy, że kart płatniczych trzeba pilnować – trzymać je w bezpiecznym miejscu, zachować ostrożność podczas płatności albo wypłacania pieniędzy z bankomatu, nie udostępniać danych karty postronnym osobom. Niestety, nawet mimo przestrzegania zasad bezpieczeństwa kartę płatniczą można na różne sposoby utracić. I choć zawsze jest to stresująca sytuacja, to są metody – szybkie i proste – by zabezpieczyć pieniądze znajdujące się na koncie. Chodzi oczywiście o zastrzeżenie karty płatniczej.

Zastrzeganie kart kredytowych i bankomatowych – kiedy jest konieczne?

Zastrzeganie kart jest konieczne w różnych sytuacjach – do tych występujących najczęściej zalicza się:

  • kradzież karty – może do niej dojść np. w autobusie, tramwaju, kolejce do kasy albo w galerii handlowej – wszędzie tam, gdzie jest tłum, złodzieje mogą działać niepostrzeżenie,
  • zgubienie karty – zarówno wtedy, gdy zgubiliśmy tylko samą kartę, jak i gdy straciliśmy cały portfel – z kartami, dokumentami i pieniędzmi,
  • skimming – czyli skopiowanie chipa lub paska magnetycznego z karty, np. podczas wypłaty pieniędzy z bankomatu, w którym przestępcy zamontowali urządzenie pozwalające na takie działanie,
  • podejrzenie przejęcia danych karty – np. w momencie, kiedy dokonaliśmy płatności kartą w podejrzanym sklepie internetowym, podając jej kluczowe dane, w tym imię i nazwisko posiadacza, numer, kod CSC lub CVV, a także datę ważności.

Są to sytuacje, które wymagają szybkiego i trwałego zastrzeżenia karty. Jeśli mamy pewność, że np. nie zgubiliśmy karty, a została ona w pracy albo domu znajomych i nikt nie będzie mógł się nią posłużyć, to wystarczająca może być czasowa blokada karty.

Zastrzeganie kart – dlaczego jest tak ważne?

Warto mieć świadomość, że zastrzeżenie karty płatniczej w wymienionych powyżej sytuacjach jest najważniejszym działaniem, które może uchronić nas przed utratą pieniędzy. Trzeba je podjąć natychmiastowo – bez względu na to, czy padliśmy ofiarą kradzieży czy skimmingu, zastrzeżenie karty od razu ją „unieważnia”. Osoba, która weszła w posiadanie karty w nieuczciwy sposób, nie może dokonywać nią żadnych płatności bezgotówkowych (także zbliżeniowych), nie może wypłacać pieniędzy z bankomatu ani płacić za zakupy online.

Co więcej, zastrzeżenie karty sprawia, że z jej właściciela zostaje zdjęcia odpowiedzialność za transakcje nieautoryzowane, a więc takie, których dokonano już po kradzieży albo zgubieniu karty. Wówczas odpowiedzialność za takie transakcje – do kwoty stanowiącej równowartość 150 euro – spada na bank.

+48 828 828 828 – uniwersalny numer do zastrzegania kart

Zatem jak szybko i wygodnie zastrzec kartę płatniczą, gdy dojdzie do jej utraty? Bezpieczną metodą, dostępną 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu i bez dostępu do internetu jest system zastrzegania kart Zastrzegam.pl, uruchomiony i prowadzony przez Związek Banków Polskich. Działa on pod uniwersalnym numerem telefonu +48 828 828 828 – po wybraniu numeru oraz przedstawieniu sprawy, system automatycznie przekierowuje dzwoniącego na infolinię konkretnego banku, gdzie można zastrzec kartę. Co ważne, poprzez system skontaktować się można z różnymi bankami – to ogromne ułatwienie dla osób, które posiadają kilka kart płatniczych wydanych przez różne instytucje. Numer działa również poza granicami Polski.

Zastrzeżenie karty to najważniejsze działanie, jakie możemy podjąć, by ochronić swoje pieniądze w przypadku utraty karty płatniczej lub przejęcia jej danych. System Zastrzegam.pl pozwala zrobić to szybko, wygodnie, o każdej porze dnia lub nocy. Warto więc wpisać numer +48 828 828 828 na listę kontaktów w telefonie.

Źródło zdjęcia: https://www.shutterstock.com/image-photo/close-man-hand-holding-credit-debit-2342148911

Dodaj komentarz

Back to Top