Kiedy stosuje się ostrzegawcze lampy drogowe?
Edukacja, Motoryzacja, Transport 6 lipca 2017,Znaki drogowe to nie jedyne elementy oznakowania ruchu drogowego, które mają usprawniać jazdę kierowców i pomagać w zachowaniu przez nich bezpieczeństwa. Równie istotnym elementem są ostrzegawcze lampy drogowe. O jakich zdarzeniach informują i kiedy są stosowane? Warto się tego dowiedzieć, żeby być dobrze poinformowanym uczestnikiem ruchu drogowego.
Czym są ostrzegawcze lampy drogowe?
Ostrzegawcze lampy drogowe to urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Charakteryzują się wysoką jakością wykonania i dobrym światłem, widocznym również dla kierowców poruszających się z dużą prędkością czy w trudnych warunkach atmosferycznych – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy ANDROS. Charakteryzują się długim czasem świecenia, a dzięki zastosowaniu diod LED z nieograniczonym czasem żywotności, nie potrzebują wymiany żarówki. Ich cena jest niska, w zależności od modelu, mogą posiadać automatyczny włącznik zmierzchowy. Co istotne, ostrzegawcze lampy drogowe mają przełącznik umożliwiający świecenie światłem ciągłym albo błyskowym. Lampy takie działają na baterie, wyróżniające się długim czasem działania oraz wytrzymałością. Wyróżnia się różne rodzaje ostrzegawczych lamp drogowych, a w tym:
- Lampy drogowe zmierzchowe
- Lampy drogowe dzienne
- Lampy wczesnego ostrzegania
- Belki albo fale świetlne diodowe
- Lampy zespolone (przeznaczone do oznakowywania pojazdów uprzywilejowanych, specjalistycznych czy takich, które są uciążliwe w ruchu drogowym).
Mogą być wykorzystywane w zależności od potrzeb i sytuacji, jaka wystąpiła na drodze.
Stosowanie ostrzegawczych lamp drogowych
Stosowanie ostrzegawczych lamp drogowych wynika przede wszystkim z konieczności poinformowania uczestników ruchu drogowego o wystąpieniu zagrożenia na jezdni. Ostrzegawcze lampy drogowe mogą być stosowane na drogach krajowych oraz na obszarach miejskich. Jednak ich zadaniem nie jest tylko wskazywanie miejsc niebezpiecznych. Mogą również powiadamiać zbliżających się kierowców o przeprowadzaniu robót drogowych albo o znajdujących się na drodze maszynach drogowych.
Bezpieczeństwo ostrzegawczych lamp drogowych
Aby ostrzegawcze lampy drogowe faktycznie mogły zapewniać bezpieczną i sprawną jazdę uczestnikom ruchu drogowego, muszą być produktami zgodnymi z przyjętymi normami. Tylko w takim wypadku będą zachowane odpowiednie warunki jazdy w miejscach, gdzie obowiązuje tymczasowo zmieniona organizacja ruchu. Ostrzegawcze lampy drogowe powinny wobec tego być widoczne bez względu na warunki atmosferyczne, których nigdy nie można przewidzieć ze stuprocentową dokładnością. Po drugie z kolei, wydłużony czas ich pracy nie może się wiązać ze zmniejszonymi parametrami świetlnymi. W takim wypadku byłyby słabiej zauważalne, co nie sprzyjałby zachowaniu bezpieczeństwa na drodze.
Dodaj komentarz