Czy warto uczyć się w grupie czy samodzielnie?
Edukacja, Nauka 25 lutego 2019,Każdy sposób, aby zmobilizować się do nauki jest dobry. Niekiedy trudno jest samemu rozpocząć przyswajanie materiału – zawsze znajdzie się sporo innych, ciekawszych rzeczy do zrobienia. Alternatywą więc do samodzielnej nauki jest uczenie się w grupie. Ma ono tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jednak uczeń sam powinien zadecydować jaką formę nauki woli i która z nich będzie dla niego efektywniejsza.
Jakie możliwości daje nam uczenie się w grupie?
Wspólne powtarzanie materiału to wspaniały pomysł na usystematyzowanie wiedzy. Grupa uczących się osób tworzy zbiór różnych informacji, które są następnie porządkowane. Jest to o tyle dobra metoda, gdyż każdy wnosi coś od siebie – ucząc się samodzielnie łatwo o pominięcie niektórych, nawet kluczowych zagadnień.
Jeżeli ucząc się mamy towarzystwo, to możliwość interakcji jest nieograniczona. Nic nie sprawdza wiedzy lepiej niż wzajemne odpytywanie się. Ten bezstresowy sposób utrwalania informacji pokazuje nam, jakie zagadnienia powinny być jeszcze doszlifowane.
Podczas wspólnej nauki często wywiązują się rożne dyskusje odnośnie przerabianego materiału. Jest to niezwykle twórcze i pomocne w nauce, gdyż zachęca do zgłębiania konkretnej dziedziny wiedzy.
Ta forma uczenia się to też oszczędność czasu. Dobrym pomysłem jest podzielnie się wymaganymi na egzamin zagadnieniami i ich indywidualne opracowywanie, a później w zrozumiały i przystępny sposób prezentowanie ich grupie. To znacząco skróci czas nauki.
Jakie w związku z tym są słabe strony nauki grupowej?
W towarzystwie przyjaciół i znajomych, z którymi powtarzamy materiał, łatwo o dekoncentrację. Często nauka schodzi na boczny plan, a górę biorą rozmowy na zupełnie niezwiązany z przedmiotem temat. Dlatego też warto jeszcze przed pierwszym spotkaniem ustalić konkretne zasady i plan wspólnej nauki oraz się ich trzymać.
Tym, co jeszcze można zrobić, aby usprawnić uczenie się razem, to uzupełnienie pomocy naukowych o dobre vademecum. Czytane podręczniki przed egzaminem stanowią podstawę sukcesu. Repetytorium można z powodzeniem wykorzystywać podczas pracy w grupie, Jednak także, jeżeli zdecydujemy się na indywidualną naukę, będzie ono genialnym towarzyszem podczas powtórki materiału.
1 Komentarzy
Ja wolę indywidualnie, nie trafia do mnie taka grupowa nauka. Ale wiem, że sporo osób samemu właśnie nie lubi i potrzebuje towarzystwa.