![Nauka programowania dla dzieci jako warsztaty Design Thinking.](https://pakietwiedzy.pl/wp-content/uploads/2019/04/pexels-photo-207665-207x191.jpeg)
Nauka programowania dla dzieci jako warsztaty Design Thinking.
Dzieci, Komputery 22 kwietnia 2019,Design Thinking, czyli tłumaczone na polski myślenie projektowe jest zjawiskiem obejmującym coraz bardziej kolejne dziedziny życia, w tym edukacji. Nie jest to zupełna nowość, gdyż pedagodzy – pasjonaci już od wielu lat próbowali zachęcać swoich uczniów do nauki poprzez ten typ przekazywania wiedzy. Jednak dopiero teraz zaczyna być oficjalnie pochwalana przez mentorów edukacji. W olbrzymiej ilości szczególnie niepublicznych placówek, jest to już trend w nauczaniu. Z tego systemu korzystają choćby szkoły oferujące kodowanie dla dzieci. Powoli też ten rodzaj edukacji przenika do świata szkół publicznych.
Co to jest Design Thinking?
Design Thinking, czyli myślenie projektowe wywodzi się z „burz mózgów” w firmach projektowych. Grupie przedstawiany jest cel i problem. Jej zadaniem jest połączenie swoich pomysłów w jeden projekt, mający osiągnąć założony cel i wykorzystać optymalne rozwiązania. Do tego dochodzi komunikacja między członkami zespołu, zrozumienie innych, a nie tylko swoich idei i pomysłów, i postawienie się w roli zarówno twórcy, jak i użytkownika projektu. Odnalezienie się w wszystkich tych rolach daje niesamowity wkład w rozwój myślenia twórczego dziecka, zarówno teraz, jak i w przyszłości.
Warsztaty programowania dla dzieci, przekazujące wiedzę według szablonu kreatywnego (o ile można nazwać to szablonem, gdyż wspierane jest głównie myślenie nieszablonowe), pozwalają grupie słuchaczy zapoznać się z problemem i zmusić je do kreatywności, zamiast podsuwać gotowe rozwiązania w formie rozwiązywalnych schematycznie zadań. Działa to dużo lepiej niż suche powtarzanie zagadnień, słuchanie o możliwościach i próby przekazania wiedzy za pomocą prezentacji. Dziecko postawione przed celem musi go dokładnie przeanalizować, a to wspomaga zapamiętanie szczegółów, które później zostają zebrane jako doświadczenie w przyszłej pracy.
Design Thinking i nauka programowania dla najmłodszych to niesamowite połączenie, pozwalające nawet maluchom zagłębiać się równocześnie w świat kodowania, jak i rozwijać pod wieloma, z punktu widzenia pedagogiki i psychologii niezbędnymi kątami.
3 komentarze
Bardzo donry pomysl z tym programowaniem dla dzieci. Lepsze to od gier komputerowych
Świetnie, że w taki sposób można działać z dziećmi. Na pewno w dzisiejszym świecie takie warsztaty przydadzą się im bardzo.
W naszych czasach coraz wiecej nowosci . Sposob rozwijania tez jest nowoczesniejszy . trzeba korzystac . Moim zdanie isc za czasami …..