Z jakich elementów składają się ościeżnice
0 Comment 11254

Z jakich elementów składają się ościeżnice

Dom, Wnętrza

Potocznie nazywana futryną, ościeżnica stanowi wewnętrzna krawędź otworu drzwiowego i pełni funkcję zarówno dekoracyjną, jak i użytkową. Ościeżnica chroni, maskuje i zarazem zdobi ścianę, jest również bazą do montażu drzwi. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ościeżnic, w zależności od ich przeznaczenia, materiału użytego do produkcji czy konstrukcji. Najpopularniejsze typy to ościeżnice regulowane i stałe.

Ościeżnice panelowe

Dzisiaj największą popularnością cieszą się ościeżnice panelowe, które można regulować dopasowując do otworu. Nadają się do niestandardowych, grubszych ścian. Ten wygodny i uniwersalny system składa się z następujących elementów:

  • Baza – tworzą ją dwa piony: belka zamkowa i zawiasowa.
  • Belka górna – pozioma belka, zwana też nadprożem to część łącząca obydwa piony bazy na górze otworu drzwiowego.
  • Opaski kątowe – to regulowane opaski maskujące, na których opiera się technologia panelowej ościeżnicy. Montując opaski można określić ich odległość od siebie – zwykle do wyboru jest kilka przedziałów – a tym samym dopasować je tak, by ściśle obejmowały ścianę zaciskając się na niej. Opaski pełnią też rolę dekoracji, tworząc razem z drzwiami elegancką, harmonijną całość.
  • Zawiasy – ościeżnice zwykle przystosowane są do skrzydeł z dwoma zawiasami, nieraz posiadają możliwość zamontowania trzeciego zawiasu.

Do wybory są dwa systemy: ościeżnice przylgowe – z tradycyjnymi zawiasami, a także bezprzylgowe, gdzie zawiasy są częściowo ukryte we framudze i w skrzydle, co tworzy nowoczesny efekt równej, jednolitej powierzchni drzwi i ościeżnicy.

  • Uszczelka drzwiowa – zapewnia odpowiednią izolację.

 

Ościeżnica stała

Ościeżnica panelowa nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Tłumaczy to specjalista z firmy Windoor produkującej drzwi wewnętrzne: Nie każdy otwór drzwiowy daje możliwość montażu ościeżnicy regulowanej. Zdarza się, że ściana jest zbyt cienka i delikatna, a pomieszczenie za małe na dość masywną konstrukcję. Przeszkodę stanowi też układ samego wnętrza: gdy drzwi znajdują się zbyt blisko ściany, np. w narożniku pokoju, może po prostu zabraknąć miejsca na tę technologię. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem będzie ościeżnica stała, którą wyróżnia prosta konstrukcja. System ten tworzą dwie belki pionowe i jedna pozioma – górna. Wszystkie elementy posiadają określone wymiary, dlatego taką ościeżnicę dobieramy konkretnie do grubości muru w danym otworze drzwiowym. Nie mamy tu więc opasek maskujących, można ewentualnie dobrać dodatkowe akcesoria dekoracyjne, np. listwy i ćwierćwałki. Pomimo nieskomplikowanej konstrukcji tej ościeżnicy, jej montaż jest bardziej wymagający niż w przypadku ościeżnicy regulowanej. Pamiętajmy też o innych technologiach ościeżnic, takich jak tunele panelowe bez zawiasów do maskowania i ozdoby otworu drzwiowego oraz systemy przesuwne, gdzie w ościeżnicy ukryta jest prowadnica do drzwi przesuwnych.

Dodaj komentarz

Back to Top