Wynajmowanie mieszkania w Polsce i Europie – fakty i mity

Wynajmowanie mieszkania w Polsce i Europie – fakty i mity

Dom, Nieruchomości
[REKLAMA]

Wynajmowanie mieszkania w Polsce zwykle się nie opłaca. Przynajmniej taki pokutuje stereotyp – także wśród młodych ludzi, którzy wolą wziąć kredyt pod hipotekę niż płacić właścicielom za najem. Tymczasem na Zachodzie sprawa wygląda zupełnie inaczej. Tam spora grupa ludzi nigdy nie będzie chciała kupić swojego M3.

Najwięcej za wynajem płacą Niemcy

W Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji rynek wynajmu mieszkań kwitnie. Te trzy państwa płacą rokrocznie za wynajmowanie lokum więcej niż wszystkie pozostałe europejskie kraje razem wzięte. Polska znajduje się w ogonie różnorakich statystyk. Polacy nie cierpią wynajmować lokum – zwykle robią to tylko studenci. Dlaczego statystyki wyglądają w ten sposób? Oczywiście ma znaczenie, że we Francji, Niemczech i na Wyspach zamieszkuje spora liczba ludności. Z tego też powodu możliwości finansowe są większe. Trzeba mieć także na uwadze, że rozwinięte gospodarki pozwalają na działalność firm i funduszy, które inwestują w mieszkania na wynajem. Z tego też powodu podaż nieruchomości jest większa.

Często zdarza się, że dla mieszkańca Europy Zachodniej o wiele bardziej opłacalny jest wynajem. Dzieje się tak, ponieważ czynsze są proporcjonalnie niższe w krajach rozwiniętych (w porównaniu do Polski). W przeliczeniu na uzyskiwane dochody, opłata rachunków i czynszu nie wydaje się wielkim wydatkiem. Dodatkowym argumentem przemawiającym za wynajmem jest duża mobilność zachodnich Europejczyków. W Polsce pokutuje przeświadczenie, że jedno miasto wybiera się na całe życie. Tymczasem na Zachodzie pracownicy często migrują, dlatego nie chcą kupować mieszkań lub domów.

Własne mieszkanie w statystykach

Zwykle w swoje własne lokum inwestują mieszkańcy biedniejszych krajów, w tym Estończyków, Łotyszy, Chorwatów. Do tej grupy zalicza się też Polaków. Uważamy, że własny dom lub mieszkanie to najważniejszy życiowy wydatek i jednocześnie największe zabezpieczenie. Tymczasem w Niemczech tylko 53% obywateli posiada mieszkanie na własność, w Wielkiej Brytanii 65% obywateli ( w Polsce 84%).

Polacy wynajmują łącznie ok. 500-600 tys. mieszkań. W ostatnich latach rynek zaczął się rozwijać. Takie tendencje łączy się przede wszystkim ze zwiększeniem mobilności mieszkańców oraz z wzrostem przeciętnego wynagrodzenia. Ponadto na rynku pojawiło się wiele godnych polecenia biur nieruchomości – takich jak np. Extra Invest. Polacy coraz częściej są też mobilni, nie chcą spędzić całego życia w jednym miejscu.

Więcej ofert znajdziesz w biurze nieruchomości w Szczecinie Extra Invest.

Dodaj komentarz

Back to Top