Oprawy oświetleniowe z czujnikiem ruchu
0 Comment 5051

Oprawy oświetleniowe z czujnikiem ruchu

Budownictwo, Dom, Nieruchomości, Ogród

Oświetlenie generuje ogromne koszty związane z produkcją energii, zwłaszcza w miejscach intensywnie użytkowanych, gdzie po zmroku konieczne jest źródło światła. Zwykłe oświetlenie w takich miejscach jak klatki schodowe czy hale garażowe to rozwiązanie mało praktyczne, niewygodne i kosztowne. Dlatego też dzisiaj w takich miejscach instalowane są oprawy oświetleniowe z czujnikiem ruchu.

Lampy z czujnikiem ruchu

Każdorazowe włączanie światła przy wchodzeniu do budynku czy wjeździe do garażu to problem z odszukaniem włącznika, a później także konieczność zgaszenia światła, o czym nietrudno zapomnieć. Przez to wszystko tracimy czas i marnujemy prąd. Jak temu zapobiec? Stosując oświetlenie z czujnikiem ruchu. Wyjaśnia to sprzedawca ze sklepu internetowego Elektryk.pl: Oprawa oświetleniowa z czujnikiem ruchu to najefektywniejsze rozwiązanie pozwalające na zaoszczędzenie czasu i energii przy korzystaniu z oświetlenia, zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Zasada działania tego urządzenia jest prosta: jeśli specjalny czujnik wykryje ruch na określonym obszarze, automatycznie uruchomiona zostanie lampa oświetlająca otoczenie przez określony czas, po którym się wyłączy. Do wykrywania ruchu w tych oprawach wykorzystuje się różne systemy. Niektóre urządzenia wyposażone są w czujniki pasywnej podczerwieni, reagujące w momencie wykrycia ruchu. Dużą popularnością cieszą się tzw. czujniki mikrofalowe, działające na zasadzie radaru wykorzystującego fale elektromagnetyczne.

Zalety

Jaki są atuty opraw oświetleniowych z sensorami ruchu?

  • Wygoda. Automatyczne wykrycie ruchu i uruchomienie światła sprawia, że nie musimy „po omacku” szukać włącznika. Nie trzeba tez pamiętać o wyłączeniu światła.
  • Energooszczędność. To główna zaleta tego rozwiązania – światło pali się tylko wtedy, gdy ktoś faktycznie przebywa w danym pomieszczeniu czy na danym obszarze. Dodatkową zaletą tych opraw jest również fakt wykorzystywania oświetlenia LED, które jest energooszczędne i przyjazne dla środowiska – biodegradowalne i emitujące mniej dwutlenku węgla, a przy tym trwałe i o dłuższej żywotności niż w przypadku zwykłych żarówek.
  • Bezpieczeństwo. Automatyczne oświetlenie sterowane czujnikiem ruchu zwiększa bezpieczeństwo osób poruszających się na danym terenie. W ciemności nietrudno o wypadek, dlatego automatyczne światło to duże udogodnienie. Ale to rozwiązanie posiada także drugi aspekt związany z bezpieczeństwem. Detektory ruchu pozwalają także na wykrycie czyjejś niepożądanej obecności na danym obszarze, co jest istotnym elementem systemów alarmowych zarówno w miejscach publicznych, jak i prywatnych posiadłościach.
  • Indywidualne parametry. Czujniki ruchu można łatwo dopasować do własnych preferencji, a to dzięki możliwościom regulacji parametrów, takich jak czas świecenia i natężenie światła. Można też wybierać pomiędzy rodzajami kloszów, np. mlecznymi czy transparentnymi.

Zastosowania

Gdzie wykorzystywane są oprawy oświetleniowe z czujnikiem ruchu?

  • Części wspólne budynków mieszkaniowych – klatki schodowe, wejścia do budynków, piwnice.
  • Budynki komercyjne – wejścia do budynków, magazyny, korytarze.
  • Miejsca przeznaczone dla ruchu pojazdów – garaże, hale garażowe, podjazdy.
  • Posiadłości prywatne – wejścia do domu, ganki, podjazdy, ogrody.

Dodaj komentarz

Back to Top