Jak działają inteligentne domy?
Budownictwo, Dom, Wnętrza 27 lutego 2017,Powstanie instalacji elektrycznej nowej generacji KNX zapoczątkowało nową erę w branży budowlanej. Wkroczyliśmy w nowy wymiar zarządzania zintegrowanymi instalacjami w budynkach. Czujniki i detektory wspierane przez centralny system zarządzania poszczególnymi urządzeniami sprawiają, że dom dostosowuje się do potrzeb swoich domowników, co przekłada się na komfort życia i oszczędności w zużywanej energii.
Inteligentny dom, czyli jaki?
Inteligencja do niedawna jeszcze przypisywana była jedynie człowiekowi, który jako jedyna istota żywa jest w stanie samodzielnie myśleć, przetwarzać informacje i podejmować racjonalne decyzje. Pojęcie „inteligentny dom” spotkał się więc z dużym zainteresowaniem ze strony społeczeństwa, którzy nieświadomi korzyści, jakie płyną z zautomatyzowania budynku, nie byli w stanie odpowiednio zrozumieć jego znaczenia.
Inteligencję w kontekście budynku możemy rozumieć w taki sam sposób, jak w przypadku tej odnoszącej się do człowieka. Dom jest w stanie myśleć za nas, stwarzać nam takie warunki do życia i mieszkania, aby zagwarantować nam pełen komfort jego wykorzystania przy jednoczesnym obniżeniu kosztów zużywanej energii. Za poprawność funkcjonowania systemu odpowiada odpowiednio zaprojektowana instalacja elektryczna KNX, czyli magistrala, dzięki której możliwy jest łatwy przepływ informacji pomiędzy wszystkimi elementami składowymi.
KNX w praktyce
Sterowanie instalacją odbywa się przy pomocy zintegrowanego systemu sterowania, który zostaje zamontowany w budynku. Najnowocześniejsze rozwiązania pozwalają również na zarządzanie urządzeniami i wszelkimi innymi mechanizmami, korzystając z aplikacji na smartfonie lub komputerze. Można dowolnie dostosować do naszych potrzeb sterowanie oświetleniem, a dzięki czujnikom ruchu światło będzie się zapalało i gasło w zależności od naszej obecności w pomieszczeniu. Podobnie funkcjonuje system zarządzania żaluzjami i roletami, a nawet ogrzewaniem. Ustawiając temperaturę, jaka ma panować w domu zarówno, kiedy znajdują się w nim domownicy, jak również w momencie ich nieobecności, łatwo zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Inteligentny dom to również sterowanie systemem alarmowym, monitoringiem i sprzętem audio/video.
Dom, który myśli samodzielnie? KNX udowadnia, że jest to możliwe, a co ważniejsze, korzystne dla jego domowników.
1 Komentarzy
Takie domy to zdecydowanie przyszłość, w tym momencie technologia jest jeszcze trochę za droga, aby inteligentne domy zostały całkowitym standardem w budownictwie mieszkaniowym. Jednak przyszłość zdecydowanie należy do nich.
Polecam artykuł
http://kb.pl/teksty/2015/05/24/inteligentne-domy-czyli-jakie/
Dużo mówi o tym, czego możemy się spodziewać w najbliższych latach w nowobudowanych domach.