
Czy warto stosować filtry do wody?
Dom, Poradnik 26 marca 2021,Woda to jeden z najcenniejszych skarbów naszej Ziemi. Bez wody nie byłoby życia. Nie ma drugiego takiego naturalnego bogactwa, którego rola na przestrzeni wieków nie zmieniłaby ważności. Dziś również cenimy wodę i coraz rozsądniej z niej korzystamy. Dla milionów ludzi na świecie jest ona podstawowym płynem. Niestety nie zawsze woda nadaje się do spożycia w swojej pierwotnej postaci. Jeśli jest zanieczyszczona lub uzdatniana, konieczne może być jej filtrowanie. Ma ono na celu usunięcie z wody ewentualnych zanieczyszczeń i przywrócenie jej neutralnego smaku i zapachu. Jak można to osiągnąć? Oczywiście stosując filtry.
Domowe filtry do wody
Na rynku jest bardzo duży wybór filtrów do wody. Dla domów jednorodzinnych odpowiednim wyborem są filtry instalowane tuż za wodomierzem. Składają się one z obudowy z tworzywa sztucznego, w której umieszcza się wkład filtrujący wodę, wykonany ze specjalnej włókniny. Wychwytuje ona nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia, dzięki czemu woda staje się krystalicznie czysta. Inne rodzaje filtrów do wody to np. dzbanki filtrujące. Umieszcza się w nich mniejsze filtry w plastikowych obudowach. Mają one różną wydajność, ale zwykle wystarczają na przefiltrowanie ok. 200 litrów wody. Zakładając że jeden dzbanek ma pojemność 1,5 litrów, daje to około 133 napełnień dzbanka na jednym filtrze.
Co dają filtry do wody?
Przede wszystkim chronią nasze zdrowie przed piciem zanieczyszczonej wody. Nie rzadko znajdujące się w wodzie zanieczyszczenia nie będą widoczne gołym okiem. Filtry do wody usuwają również metaliczny posmak z wody, pozwalają zneutralizować smak chloru, a dodatkowo zmiękczają wodę. Ma to znaczenie nie tylko dla naszego organizmu, kubków smakowych, ale także dla sprzętu AGD, do którego woda jest wlewana. Producenci ekspresów do kawy i czajników elektrycznych wręcz zalecają, aby do tych urządzeń była wlewana woda przefiltrowana. Proces filtracji pozwala usunąć z wody nadmiar wapnia, który odpowiada za osadzanie się kamienia na metalowych elementach urządzeń. Z czasem kamień może prowadzić do powstawania kosztownych w naprawie usterek. Filtrowanie wody celnie wpisuje się filozofię zero waste.
Ile kosztują filtry do wody?
Najtańszy dzbanek do filtrowania wody można kupić już za 20 złotych. Wkład filtrujący do takiego dzbanka to ok. 7 do 9 złotych. Droższe są natomiast filtry instalowane na instalacji wodociągowej. Tu trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Zawiera się w nim koszt filtrów, jak również ich montaż przez hydraulika. Czy warto ponosić taki wydatek? Jeśli woda, z której korzystasz budzi twoje wątpliwości lub nie wierzysz w jej wysoką jakość, filtrowanie wody jest jak najbardziej wskazane. W jaki sposób sfinansować taką inwestycję, jeśli nie posiadasz własnych wolnych środków? Alternatywą może być pożyczka bez BIK. Uzyskasz ją w kilka chwil bez wychodzenia z domu, a pieniądze zostaną przelane na Twoje konto bankowe. Stamtąd będziesz mógł je wypłacić w bankomacie lub przelewem zapłacić za nowe filtry i ich montaż. Czy pożyczka bez BIK jest bezpieczna? Oczywiście że tak. Jest to produkt finansowy, podlegający przepisom prawa, precyzyjnie regulującym zasady jej oprocentowania i ustalając jego maksymalną wysokość.
Dodaj komentarz