Co ile robić odgrzybianie klimatyzacji?
0 Comment 116

Co ile robić odgrzybianie klimatyzacji?

Dom, Poradnik
[REKLAMA]

Klimatyzacja stała się niemal obowiązkowym wyposażeniem biur, instytucji i sklepów wielkopowierzchniowych. Coraz częściej jest spotykana także w domach prywatnych, ponieważ już dawno przestała być uważana za luksus jedynie dla wybranych. Aby jednak system działał bez zarzutu, konieczna jest dbałość o jego czystość i dobry stan techniczny. Jak często należy więc przeprowadzać odgrzybianie klimatyzacji?

Odgrzybianie klimatyzacji – dlaczego jest tak ważne?

Odgrzybianie jest jedną z istotnych czynności, którą wykonuje się w ramach serwisu klimatyzacji. Jest działaniem, którego zdecydowanie nie można pomijać. Każdy użytkownik systemu, niezależnie czy mowa o instalacji w domu, czy w miejscu pracy, powinien zadbać o to, by urządzenie było regularnie czyszczone. Dlaczego usuwanie grzybów i innych zanieczyszczeń jest tak ważne?

Przede wszystkim dlatego, że cząsteczki takie jak zarodniki grzybów i pleśni mają wysoce szkodliwy wpływ na ludzkie zdrowie. Przedostają się do organizmu za pośrednictwem układu oddechowego, działając chorobotwórczo zarówno na niego, jak i na inne organy ciała. 

Ciepłe i wilgotne środowisko, jakie panuje wewnątrz klimatyzatora (szczególnie w parowniku, ale nie tylko) sprzyjają namnażaniu się niepożądanych mikroorganizmów. Podczas działania urządzenia ich zarodniki są rozsiewane we wnętrzu pomieszczania. Choć ich nie widać, a zwykle też nie czuć, szkodzą wszystkim osobom, które znajdują się w zasięgu działania jednostki. Stąd tak ważna jest troska o regularne przeprowadzanie serwisu klimatyzacji, a przede wszystkim dokładne czyszczenie elementów, które są szczególnie narażone na osiadanie grzybów, ale także innych zanieczyszczeń.

Serwis klimatyzacji – jakie czynności obejmuje?

Odgrzybianie jest ważną, ale nie jedyną czynnością, wchodzącą w zakres przeglądu klimatyzacji. Oprócz dokładnego usunięcia zabrudzeń serwisant podejmie też cały szereg innych działań. Ich celem jest przede wszystkim upewnienie się, że wszystkie podzespoły działają w prawidłowy sposób. 

Podczas serwisu klimatyzacji wykonuje się zatem:

  • ogólną kontrolę działania urządzenia,
  • sprawdzanie szczelności,
  • uzupełnianie czynnika (jeśli jest konieczne),
  • sprawdzanie działania sterowników i podzespołów elektronicznych,
  • skontrolowanie stanu przewodów i połączeń pomiędzy nimi a klimatyzatorem,
  • odgrzybianie klimatyzacji.

Jeśli podczas kontroli wyjdą na jaw nieprawidłowości, serwisant może zająć się nimi od razu. Jest to bardzo korzystne, ponieważ usterki systemu często mogą nie dawać wyraźnych objawów. Wydajność urządzenia może spadać bardzo powoli, aż w końcu klimatyzator odmówi posłuszeństwa całkowicie. 

Regularne zlecanie przeglądu pozwoli uchronić się przed tego typu zdarzeniami. Poważne awarie mogą być drogie w naprawie, dlatego zdecydowanie warto do nich nie dopuszczać. 

Niektórzy mogą mieć wątpliwości, czy odgrzybianie klimatyzacji koniecznie trzeba zlecać fachowcom, czy może można przeprowadzić je samemu. Niektóre czynności faktycznie można wykonać samodzielnie, jednak chodzi głównie o czyszczenie filtrów, które jest dosyć łatwe i szybkie. Warto to robić regularnie – dla własnego zdrowia i komfortu. 

Opisane powyżej bardziej zaawansowane prace w ramach serwisu klimatyzacji zdecydowanie lepiej zlecić specjaliście. Przede wszystkim dlatego, że dysponuje on odpowiednim sprzętem do przeprowadzenia takich prac i profesjonalnymi preparatami do czyszczenia, a ponadto zna się na budowie konkretnej jednostki.

Odgrzybianie klimatyzacji – jak często je wykonywać?

Wspomniane czyszczenie filtrów można samodzielnie przeprowadzać stosunkowo często, na przykład raz w miesiącu, natomiast gruntowne odgrzybianie klimatyzacji należy zlecać minimum dwa razy do roku. Najlepszym okresem do przeprowadzania takich prac jest jesień i zima, co jest związane ze zmieniającą się wilgotnością i umiarkowanymi temperaturami, które wtedy panują.

Pół roku to optymalny czas działania klimatyzatora bez podejmowania działań. Po jego upływie warto wezwać fachowca. Pomijanie takich czynności może skutkować rozwojem grzybów, może też pojawić się nieprzyjemny zapach lub dyskomfort u użytkowników.

Dodaj komentarz

Back to Top