Zadaszenie a warunki pogodowe – odśnieżanie hali stalowej
0 Comment 9251

Zadaszenie a warunki pogodowe – odśnieżanie hali stalowej

Budownictwo, Przemysł

Hale stalowe to obiekty powszechnie wykorzystywane w gospodarce – mieszczą się w nich zakłady produkcyjne, warsztaty, magazyny, pomieszczenia gospodarcze. Ich zalety to przede wszystkich szybki czas budowy, niska cena, łatwa konserwacja oraz duża odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak wysokie temperatury, wilgoć czy ogień. Istnieje jednak jedna rzecz, która może zagrozić konstrukcji hali, a przy okazji również ludziom, zwierzętom i sprzętom w nich przebywającym. Tym czynnikiem jest śnieg.

Dlaczego śnieg jest niebezpieczny?

W rejonach, gdzie opady śniegu są obfite, czyli przede wszystkim w górach, dachy domów są bardzo strome. Dzięki temu zalegający śnieg pod wpływem własnego ciężaru może sam się zsunąć i nie stwarzać zagrożenia dla konstrukcji domu. Jednak w przypadku obiektów takich jak hale stalowe o przeznaczeniu użytkowym skonstruowanie takiego dachu powodowałoby zbyt wiele komplikacji, przede wszystkim wymagałoby zastosowania bardziej zaawansowanych metod, a ponadto powodowałoby znacznie zwiększenie ciężaru konstrukcji. Konieczne zatem jest ich odśnieżanie w przypadku bardzo intensywnych opadów śniegu. Dlaczego? Ponieważ śnieg w dużych ilościach jest bardzo ciężki. Metr sześcienny puchu, czyli suchego śniegu, , może ważyć do 200 kg. Śnieg mokry jest znacznie cięższy – metr sześcienny waży od 700 do 800 kg. Najcięższy jest lód, który może ważyć nawet 900 kg. Dachy hal stalowych nie są przystosowane do dźwigania tak dużych obciążeń – jeśli śnieg pozostanie na nim przez dłuższy czas, może doprowadzić do zawalenia się całej konstrukcji. Jednym z głośnych przypadków zawalenia w ostatnich latach, była katastrofa w 2006 roku w Katowicach, kiedy to pod ciężarem nieusuniętego śniegu zawalił się dach hali Międzynarodowych Targów Katowickich, w których odbywała się właśnie wystawa gołębi pocztowych. W jej wyniku śmierć poniosło 65 osób, ponad 170 zostało rannych.

Co grozi na nieodśnieżanie dachu hali?

Każdy właściciel stalowej hali użytkowej, wykorzystywanej w charakterze np. zakładu pracy lub powierzchni handlowej czy wystawowej, zobowiązani są każdorazowego przeprowadzania akcji odśnieżania oraz kontrolowania stanu technicznego zadaszenia co najmniej dwa razy do roku. Niedopełnienie tych wymogów skutkuje wysokim mandatem lub nawet wyłączeniem obiektu z użytku przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

Usługi związane z projektowaniem, konstrukcją oraz serwisowaniem hal stalowych zajdziemy w ofercie firmy Profix z Krakowa

Dodaj komentarz

Back to Top