Wiercenie studni głębinowych metodą udarowo-obrotową
Budownictwo, Usługi 3 listopada 2017,Studnie głębinowe to rozwiązanie, dzięki któremu można pozyskiwać czystą wodę znajdującą się na terenie własnego gospodarstwa domowego. Jednak, aby studnia była w pełni wydajna i funkcjonalna, należy ją właściwie wykonać. Jedną z metod jest wiercenie udarowo-obrotowe.
Studnia głębinowa i jej zalety
Studnia głębinowa jest pionowym ujęciem wód podziemnych, sztucznym otworem wierconym lub kopanym, który sięga do poziomu wodonośnego. Stały pobór wody możliwy jest dzięki wykorzystaniu kołowrotu, bądź wygodniejszej metody, a mianowicie pompy głębinowej.
–Studnia głębinowa stanowi najlepszy sposób na zapewnienie swojemu gospodarstwu domowemu odpowiedniej ilości wody. Jej wykorzystanie niesie ze sobą wiele możliwości, a to co z nią zrobimy zależy od wymogów technicznych, potrzeb, a także naszej wyobraźni – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę GEOTEST.
Studnie głębinowe czerpią wodę z warstw wodonośnych. Między tymi warstwami a powierzchnią gruntu znajdują się zwykle warstwy nieprzepuszczalne, dlatego woda ze studni głębinowej nie jest tak narażona na zanieczyszczenia, jak woda z innego rodzaju studni, w tym tych kopanych.
Wiercenie metodą udarowo-obrotową
Wiercenie udarowo-obrotowe to metoda wiercenia studni głębinowych stosowana zarówno w wierceniach geologiczno-poszukiwawczych, jak i hydrogeologicznych. Swoją wydajnością dorównuje metodzie płuczkowej.
Otwory wiertnicze tworzone są przy pomocy młotków wgłębnych wiertniczych oraz wiertnic hydraulicznych. Ten sposób znajduje zastosowanie m.in. przy wierceniu twardych lub porowatych skał. Wgłębny młotek wiertniczy umożliwia połączenie pracy udarów z obrotami w czasie wiercenia, natomiast wiertnice powodują obracanie narzędzia wiercącego z odpowiednio dużym momentem obrotowym i regulowanym stopniowo naciskiem. W celu usunięcia zwiercin można też wykorzystać płuczkę powietrzną.
Metoda udarowo-obrotowa opiera się na wykorzystaniu takich elementów, jak młotek wgłębny (narzędzie wiercące), wiertnica (używa się jej do obsługi kolumny przewodu wiertniczego) i sprężarka, która dostarcza powietrze potrzebne do uruchomienia młotka wgłębnego i płukania otworu.
Technologia wiercenia udarowo-obrotowego polega na przeprowadzaniu odwiertów sposobem ciągłego rurowania, który służy uchwyceniu odpowiedniej warstwy wodonośnej. W tej metodzie nie wykorzystuje się środków chemicznych. Metoda ta zapewnia studni głębinowej żywotność na poziomie dwóch pokoleń, dlatego warto rozważyć jej wykonanie, pomimo dość wysokich kosztów jakie się z tym wiążą.
Dodaj komentarz