Rodzaje i sposoby zastosowania kontenerów sanitarnych

Budownictwo

Kontenery zostały wynalezione w Stanach Zjednoczonych w latach 50. XX wieku. Ich wynalezienie zrewolucjonizowało transport międzynarodowy i zapoczątkowało nową epokę – globalizacji. Od tamtego czasu wiele dziedzin życia uległo znacznemu przeobrażeniu, a od niedawna kontenery zaczęły pełnić zupełnie nową funkcję – sanitarną. Jakie są ich rodzaje i zastosowania?

O kontenerach

Ideą, która stała za wymyśleniem i wprowadzeniem kontenerów, było zunifikowanie wymiarów transportowanych opakowań, aby zoptymalizować zajmowane miejsce na statku i tym sposobem zwiększyć ładowność, oraz – a może nawet przede wszystkim – ujednolicić, usprawnić i przyspieszyć ładowanie, rozładowywanie i przechowywanie towarów podczas transportu. Kontenery mogą nieznacznie różnić się w budowie (choć wszystkie opierają się o ten sam schemat), ale zawsze mają identyczne wymiary zewnętrzne i sposób mocowania.

Stosunkowo duża przestrzeń, którą dysponują kontenery, przy jednoczesnej łatwości ich transportowania i stawiania obok siebie umożliwiła zupełnie nowe rodzaje zastosowań kontenerów. Dziś można je wykorzystywać jako pomieszczenia techniczne, biurowe, szatnie czy stróżówki. Wprowadzono również możliwość łączenia wielu kontenerów jak moduły, co pozwoliło na budowanie z nich całych konstrukcji, a nawet… budynków szkolnych czy mieszkalnych. Nazywa się to budownictwem modułowym.

Rodzaje kontenerów sanitarnych

Jeśli chodzi zaś o kontenery sanitarne, to są one z ogromnym powodzeniem stosowane na placach budowy, przy obiektach sportowych oraz na imprezach masowych i koncertach. Ich wyposażenie może być bardzo różnorodne: od pojedynczych sanitariów o wysokiej wartości użytkowej i jakościowej materiałów, po kilka czy nawet kilkanaście w przypadku imprez masowych. Sanitaria mogą być jednolite dla całego modułu (przykładowo osobny moduł na prysznice i osobny na toalety), lub mieszane (w jednym kontenerze lub module można umieścić i umywalkę, i toaletę, i prysznic). Takie kontenery mają oczywiście zintegrowane w ścianie przyłącze wody, sterowaną hydrostatycznie wentylację i antypoślizgową wykładzinę. Jedną z ich największych zalet jest wspomniana modułowość, co oznacza, że można używać modułów o wielkości od 1/3 standardowego kontenera do pełnowymiarowych kontenerów połączonych ze sobą w jedno duże pomieszczenie (wtedy ściany są wyjmowane, a kontenery łączone złączami umieszczonymi w narożnikach). Kontenery zawsze dopasowywane są do konkretnego zamówienia, zatem warto skontaktować się z firmami wypożyczającymi kontenery sanitarne, np.wypożyczalnie sprzętu budowlanego Ramirent, aby uzyskać więcej szczegółów.

Dodaj komentarz

Back to Top