
Jak wypompować wodę w sytuacjach awaryjnych?
Budownictwo, Technologia 30 lipca 2019,Nigdy nie wiadomo w jakiej sytuacji znajdziesz się w obliczu klęsk pogodowych lub zdarzeń losowych. Czasem będzie potrzebne ci skorzystanie z gaśnicy, a czasem w ruch pójdą pompy zatapialne. W zależności od tego co się dzieje z twoim domem i w obliczu jakiej katastrofy staniesz, najważniejsze jest poradzić sobie z sytuacją i działać trzeźwo.
To bardzo ważne by w przypadku zalania domu przez powódź lub zwyczajnego podtapiania się piwnic na wiosnę w starych domach, by działać szybko i sprawnie. Ne ma sensu odkładać i czekać aż sytuacja się sama rozwiąże, gdyż w większości przypadków, może się okazać, że t od właśnie twojej postawy zależy to jak losy twojego domu posuną się dalej.
Jakie pompy zatapialne użyć w jakim przypadku?
-
- W przypadku awaryjnej sytuacji, gdy woda zalewa piwnicę lub dojdzie do podtopienia terenu, a woda jest mętna i zwyczajnie brudna, należy użyć pompy zatapialne do wody brudnej. Są one wykonane z mocnych materiałów, a ich mechanizmy są w stanie poradzić sobie z zanieczyszczeniami znajdującymi się w wodzie.
- W przypadku gdy chcesz dostać się do wody w swojej studni, lub wody, która jest dość przejrzysta, to warto sięgnąć po pompy zatapialne do wody czystej. Są znane ze swojej szybkości, a chłodzą się płynem, który ich otacza.
Jak działa pompa zatapialna?
Wszystko opiera się na mechanizmie wypompowywania wody, w której jest ona zanurzona. Pompy zatapialne tworzone są najczęściej z metalu (stali nierdzewnej) lub tworzyw sztucznych odpornych na zniszczenia, które może wywołać woda. To najlepszy i najrozsądniejszy pomysł w przypadku gdy trzeba by pompy były w stanie dużo nieść, zachwaszcza, że są zanurzone w wodzie podczas pracy. Na ich system chłodniczy wpływa właśnie przepływ wody, która ma ochładzać cały pracujący mechanizm.
Jakie dodatkowe funkcje może mieć pompa zatapialna?
Dodatkowym atutem bywają funkcje, takie jak samooczyszczenie się pompy. W przypadku pracy z brudną wodą, dobrze jest co jakiś czas zapewnić czyszczenie jej tak, by pompa zachowała swoje funkcje. Dzięki temu żadne zanieczyszczenie gromadzące się od dłuższego czasu nie spowolnią pracy i nie wywołają jakiś problemów, które mogą później okazać się kluczowymi w przypadku, gdy będzie konieczność częstszej pracy z pompą.
Kolejnym takim wygodnym rozwiązaniem jest zapewnienie pompie pływaka, czyli swoistego wyłącznika. Dzięki niemu w momencie gdy wypompowywana woda się skończy, pompa automatycznie się wyłącza. To świetne rozwiązanie dla każdego, kto musi robić to regularnie i zwyczajnie nie ma czasu cały czas pilnować pompy. Jeśli się wyłączy, to nie ma zagrożenia, że pracując na pusto zepsuje się lub przegrzeje. Taki pływak to rewelacyjne, wygodne i praktyczne rozwiązanie dla każdego. Wypompowując wodę z piwnicy lub innego miejsca, po prostu włączasz pompę i możesz zająć się innymi sprawami. Ona wypompuje wodę do szamba lub do studzienki kanalizacyjnej, a ty możesz być spokojny o to co stanie się z nią, gdy woda się skończy. W innym wypadku należałoby znajdować się cały czas przy niej, aż do momentu gdy skończy się woda i wtedy ją wyłączyć. A tak w tym czasie można zając się innymi sprawami.
1 Komentarzy
Pompa z plywakiem nie za miliony oczywiście sprawdziła się. Kiedyś zalalo nam piwnice, tragedia. Woda była brudna, na dnie muł, dała radę. Na całe szczęście uzyta była tylko raz