Jak działają technologie bezwykopowe?
Budownictwo, Technologia 27 lutego 2017,Technologie bezwykopowe obecnie wykorzystywane są w budownictwie na bardzo szeroką skalę. Obejmują metody stosowane w budowie wymianie i modernizacji instalacji, jak również obiektów podziemnych, ograniczając w ten sposób wykopy do minimum, co przekłada się na mniejsze zakłócenie ładu powierzchniowego. Nowoczesna technologia i zaawansowane technicznie maszyny pozwalają na wykonywanie prac z większą precyzją i szybkością, a także osiągnąć większą trwałość tworzonych konstrukcji.
Przecisk pneumatyczny
Jedną z metod technologii bezwykopowej jest przecisk pneumatyczny, wśród których wyróżnić można przeciski niesterowane, sterowane, pchające, wciągające i zagęszczające. Dużą jej zaletą jest krótki czas przygotowania stanowiska i bardzo prosta obsługa maszyny. Przecisk wykonywany jest sprawnie, a przy tym dokładnie. Całe prace obejmują mały plan budowy. Należy jednak pamiętać, że przecisk pneumatyczny nie można stosować przy gruntach nawodnionych.
Przecisk hydrauliczny
Podział przecisków hydraulicznych wygląda podobnie jak przy przeciskach pneumatycznych, z tą tylko różnicą, że wyróżnić można metodę z wydobyciem urobku. Przeciski hydrauliczne sterowane charakteryzują się dokładnością 1-2% długości przewiertu w niesterowanych, jest więc to metoda bardzo dokładna. Przewody do 200mm przeciskane są bez wydobywania urobku.
Mikrotunelowanie
Należy do metody przecisku hydraulicznego, jednak różni się głowicą skrawającą grunt, jak też sposobem wydobywania urobku. Wykorzystywana głowica wyposażona jest we własny napęd, zaś
skruszony urobek wydobywa się za pomocą płuczki lub też ślimaków transportowych. Mikrotunelowanie sprawdza się przy długich przewiertach krzywoliniowych i twardym ośrodku gruntowym, np. skałach.
Przewierty horyzontalne HDD
Jest to jedna z nowocześniejszych metod, zaliczana do technologii bezwykopowych. Przy jej pomocy wykonuje się poziome przewierty sterowane, które są odmianą otworów kierunkowych. Dużą jej zaletą jest szybkie tempo pracy, jak też brak komór startowych i końcowych, wiercenie z powierzchni terenu. Możliwe jest osiągnięcie przewiertów o długości 2000m i średnic do 2000mm.
Do wykonywania prac bezwykopowych niezbędne są odpowiednie narzędzia, które oferuje m.in. staltechnika.pl. Realizuje ona indywidualne zamówienia na maszyny, dzięki czemu możliwe jest stworzenie maszyny wiertniczej według własnego projektu.
Dodaj komentarz