Jak dbać o zdrowie intymne?
Bez kategorii 6 lutego 2020,Zdrowie intymne bez wątpienia wywiera wpływ na udane życie seksualne, które jest receptą na zdrowe życie psychiczne oraz fizyczne. Aby aktywność seksualna była obecna w związku dwojga ludzi, jak najczęściej bardzo ważne jest, aby dbać o higienę intymną i zapobiegać potencjalnym infekcjom.
Najczęstsze infekcje intymne- jak im zapobiegać?
Infekcje intymne dotyczą najczęściej kobiet, u których dochodzi do zaburzenia flory bakteryjnej pochwy, a odczyn pH pochwy wzrasta. Wtedy mogą pojawić się objawy takie jak: świąd, upławy, pieczenie, nieprzyjemny zapach, które świadczą o infekcji bakteryjnej lub grzybiczej pochwy. Warto wiedzieć, że infekcja bakteryjna pochwy charakteryzuje się zmianą wyglądu wydzieliny z pochwy oraz nieprzyjemnym zapachem wydzieliny, a infekcja grzybicza powoduje, że wydzielina jest serowata, gęsta i wywołuje świąd oraz pieczenie. Nie wolno lekceważyć żadnych z wymienionych objawów i zawsze udać się do ginekologa, który zaleci odpowiednie badania i leczenie. Nieleczona infekcja bakteryjna pochwy może prowadzić do zapalenia narządów miednicy mniejszej lub zapalenia cewki moczowej.
Aby zapobiegać wszelkim infekcjom, należy zadbać o prawidłową higienę okolic intymnych. Jednak nie należy z tą higieną przesadzać, wystarczy podmywać się przed i po stosunku oraz myć okolice intymne podczas codziennej kąpieli. Najlepiej nosić bawełnianą, przewiewną bieliznę, unikać stosowania tamponów i wkładek, jeśli nie ma wyraźnej potrzeby, a także nosić spódnice zamiast spodni. Gdy okolice intymne mają dostęp powietrza, mniejsze jest ryzyko infekcji. Infekcja bakteryjna pochwy oraz zakażenie grzybicze mają tendencje do nawracania, dlatego w takich przypadkach warto zadbać o kwaśne pH pochwy, stosując preparaty zawierające kwas mlekowy.
Co jeszcze wpływa na zdrowie intymne?
Suchość pochwy, zapalenia cewki moczowej oraz alergia na detergenty to także częste problemy, które wpływają na zdrowie okolic intymnych, a co za tym idzie, zaburzają życie seksualne. Zaburzenia hormonalne związane z menopauzą, ciążą lub okresem po porodzie są najczęstszą przyczyną suchości pochwy, której nie wolno lekceważyć, ponieważ powodują podrażnienia i infekcje intymne. Oprócz prawidłowej higieny i unikania stosowania wkładek higienicznych warto poradzić się lekarza, jak walczyć z suchością pochwy. Najlepiej stosować kosmetyki do mycia okolic intymnych, które mają niski odczyn pH oraz zawierają kwas mlekowy. Zaleca się unikania silnych detergentów o intensywnym zapachu, ponieważ mogą one być przyczyną alergii i podrażnień skóry.
Dodaj komentarz