Historia rolnictwa i narzędzi rolników
0 Comment 6984

Historia rolnictwa i narzędzi rolników

Bez kategorii
[REKLAMA]

Dzięki rolnictwu mógł dokonać się ogromny skok cywilizacyjny. Podporządkowanie sobie zasobów ziemi sprawiło, że przestaliśmy być łowcami i zbieraczami. Mogliśmy osiąść i zająć się nauką, sztuką, wynalazczością… Jak wyglądały pierwsze narzędzia rolnicze? W jaki sposób uprawiano ziemię? Co się zmieniło? Zapraszamy w krótką podróż ku odległej przeszłości – śladami rolnictwa.

Rewolucja neolityczna – początki rolnictwa

Rewolucją neolityczną nazywamy przejście człowieka z koczowniczego trybu życia do rolnictwa i hodowli zwierząt. Dzięki temu człowiek przestał wędrować i rozpoczęły się pierwsze osiedlenia, co miało niebagatelny wpływ na strukturę społeczną, kulturę i szeroko pojęty postęp cywilizacyjny. Mając stałe miejsce do życia i zapas jedzenia, człowiek mógł skupić się na czymś więcej niż codzienna walka o przetrwanie i toczenie wojen z innymi plemionami. Działo się to w okresie neolitu, czyli około lat 1000–4000 przed Chrystusem.

Uprawa roli nie rozwinęłaby się, gdyby nie narzędzia rolnicze. Pierwsze były wykonane z drewna, kamieni, kości i rogów. Niektóre z nich są używane do dziś. Do spulchniania gleby używano radła. Podczas żniw korzystano z sierpa.

Przez długi czas kolejne narzędzia były udoskonaleniem lub wariacją tych wynalezionych w neolicie. W miarę wynajdowania coraz wytrzymalszych materiałów i udomowiania zwierząt pociągowych wymyślano nowe rozwiązania, które przyspieszały pracę na roli i czyniły ją lżejszą. Jednak kolejna rewolucja przyszła dopiero wraz z przemianami społecznymi.

Rewolucja agrarna

Kolejny ważny okres w historii rolnictwa to stulecia XVI–XVIII naszej ery, kiedy to zaczęto odchodzić od niewydajnego feudalnego modelu uprawy roli na rzecz metod używanych współcześnie. Płodozmian i wyspecjalizowane pasterstwo przyczyniły się do pomnożenia plonów, a to umożliwiło handlowanie płodami rolnymi.

Wpływ na urządzenia używane w rolnictwie miała, oczywiście, rewolucja przemysłowa. Ręczne narzędzia zastąpiono maszynami napędzanymi parą, a dalej, wraz z wynalezieniem silników spalinowych i prądu, zaczęto konstruować pojazdy, które zastąpiły konie oraz były zdolne obrobić wielkie połacie ziemi w krótkim czasie.

Dziś obok rolnictwa wielkopołaciowego, gdzie wykorzystuje się bardzo zaawansowane technologicznie maszyny, istnieje też rolnictwo „małe”, przydomowe. Ogródki warzywne, które uprawiamy na działkach lub przy domach, są z jednej strony formą rekreacji, z drugiej – źródłem zdrowej żywności. Tam, na niewielkich poletkach, wciąż korzystamy z narzędzi, których zasada działania nie zmieniła się od neolitu – z tą różnicą, że ich współczesne są trwalsze, bardziej ergonomiczne i lepiej przystosowane do naszych warunków. Szeroki wybór różnych narzędzi przydatnych w polu można znaleźć na www.zmwalkiewicz.pl.

Dodaj komentarz

Back to Top